PL YT FB
flowers flowers 2 3

Природні пологи чи кесарів розтин?

Кожна майже жінка вже в період планування вагітності розглядає, як її завершити.
У міру того, як йдуть тижні, вона відчуває все більше і більше стресу, думаючи про пологи. Ми турбуємося про те, чи знайдемо достатньо сил і рішучості, щоб народити здорову дитину.

ALICJA HALBERSZTADT: Нас лякає думка про пологи – біль, втома і виснаження. Ми задаємося питанням, чи пощастить потрапити у добру родильну палату з кваліфікованим і емпатичним персоналом, і чи зможемо ми відповідно співпрацювати. Звичайно, ми найбільше боїмося за життя і здоров’я дитини. Це найголовніше! Деякі з нас, побоюючись болю, виснаження і ускладнень, які можуть супроводжувати пологи шляхами і силами природи, розглядають можливість завершення вагітності оперативним шляхом через кесарів розтин. Тому варто усвідомити собі користь і ризики кожного методу завершення вагітності.

Процедура кесаревого розтину входить в так звані «великі хірургічні процедури» з розкриттям черевних покриттів і розкриттям порожнини матки. Так як і інші операції в цій області, вона пов’язана з можливістю виникнення низки ускладнень. Рівень смертності жінок після кесаревого розтину удвічі, а в країнах, що розвиваються – майже в чотири рази перевищує рівень смертності жінок після природних пологів.

Існує ряд факторів ризику і ускладнень, які виникають частіше у пацієнток після оперативного завершення вагітності, таких як, наприклад, внутрішні інфекції органів малого таза, геморагічні ускладнення. Оцінено, що крововтрата при процедурі кесаревого розтину майже вдвічі перевищує післяпологову втрату крові при народженні силами природи. Операція може привести до пошкодження інших органів, особливо сечового міхура і кишечника. Хірургічне втручання часто викликає тимчасові порушення в роботі шлунково-кишкового тракту, викликаючи больові скарги, метеоризм, запори і дискомфорт у багатьох пацієнток протягом декількох днів після розтину. Також слід звернути увагу на можливість ускладнень, пов’язаних з наркозом і застосуванням під час і після процедури низки препаратів, на які організм жінки може відреагувати несподіваним чином (наприклад, раптовим підвищенням артеріального тиску).

На більш пізньому терміні процес рубцювання пошкоджених тканин може викликати утворення спайок, які змінюють анатомічні умови в тазу, часто викликаючи больові скарги, порушення роботи шлунково-кишкового тракту або сечового міхура, а також можливість ускладнень при подальшій вагітності (передлежання плаценти, передчасне відшарування правильно розташованої плаценти).

Також було відмічено, що процедура кесаревого розтину є набагато більшим навантаженням для породіллі, ніж природні пологи, відкладається момент формування взаємного зв’язку матері і малюка, а також запізнюється момент початку лактації, викликаючи часті психологічні ускладнення у «свіжоспечених» матерів.

У літературі є низка повідомлень про те, наскільки важливу роль відіграє пологовий стрес, який переживає новонароджений при проходженні чергових етапів родових шляхів під час пологів. Така позитивна нейроендокринна стимуляція грає ключову роль в процесах адаптації новонародженого до умов життя «назовні», поза порожниною матки.

Одним із доказів гіршої адаптації новонароджених, народжених через кесарів розтин у порівнянні з групою дітей, народжених силами природи, є більш часті дихальні порушення і нижча оцінка за шкалою Апгар, що також може бути викликано впливом на плід як наркозу, так і самої операції. Існує також більш висока частка недоношених дітей, народжених, зокрема, внаслідок запланованих розтинів, виконаних без початку пологів, через неправильну оцінку гестаційного віку та визначення поганого терміну народження.

Є також низка повідомлень про гірший психомоторний розвиток і більшу частоту деяких захворювань немовлят, народжених через кесарів розтин, у порівнянні з немовлятами, які народилися природним шляхом.

Однак слід пам’ятати, що існує низка медичних показань, патологій матері і плоду, клінічних ситуацій акушерських і перинатальних захворювань, що перешкоджають правильному перебігу пологів силами природи. У ситуації небезпеки для життя і здоров’я матері і дитини ризик переважує небезпеки. Тому кожна пацієнтка, якій потрібно виконати кесарів розтин, повинна бути точно поінформована гінекологом про можливі ускладнення як операції, так і анестезії, щоб мати можливість свідомо вирішувати питання життя і здоров’я – власного і своєї дитини.