PL YT FB
flowers flowers 2 3

Badanie ultrasonograficzne (USG)

Badanie ultrasonograficzne (USG) jest badaniem nieinwazyjnym polegającym na uzyskaniu w czasie rzeczywistym obrazu przekroju badanego obiektu.

Metoda ta wykorzystuje zjawisko rozchodzenia się i odbicia fal ultradźwiękowych na granicy struktur o różnych gęstościach, umożliwiając tym samym ocenę wielkości, kształtu i struktury badanego narządu.

Oferujemy naszym Klientom pełne spektrum badań ultrasonograficznych przy użyciu najnowszej generacji aparatów USG światowego lidera w produkcji tego typu sprzętu firmy General Electric. Medfemina realizuje wszystkie badania na aparatach Voluson E8 BT18 2D/3D/4D. W ramach badań USG aparaty Voluson E8 wykonują także obrazowanie przepływu w naczyniach i obrazowanie panoramiczne XTD-View.

Oferujemy:

USG w ginekologii– pozwala na ocenę struktur i narządów w obszarze miednicy mniejszej (macicy, jajowodów i jajników, pęcherza moczowego, jelita grubego). Badanie to przeprowadzone może być przy użyciu głowicy przezbrzusznej, wymaga wówczas wypełnienia pęcherza moczowego lub głowicy dopochwowej- przy opróżnionym pęcherzu.

Ultrasonograficzne badanie ginekologiczne powinno być wykonane nie rzadziej niż raz w roku.

USG w położnictwie – pozwala na potwierdzenie ciąży, uwidocznienie i zlokalizowanie zarodka, ocenę wzrostu i rozwoju płodu, ocenę prawidłowości jego narządów i struktur anatomicznych. Daje możliwość  rozpoznania ewentualnych wad i anomalii rozwojowych oraz oceny jego dobrostanu. Badanie przeprowadzone może być przy użyciu głowicy przezbrzusznej i dopochwowej. U kobiet w ciąży użycie głowicy przezbrzusznej nie wymaga wypełnienia pęcherza moczowego.

Zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego (PTG), Międzynarodowego Towarzystwa Ultrasonografii w Ginekologii i Położnictwie (ISUOG) i Fundacji Medycyny Płodu (FMF) badanie USG podczas ciąży (niezależnie od tego, czy pacjentka należy do grupy zwiększonego ryzyka i posiada wskazania do diagnostyki prenatalnej) powinno być wykonane co najmniej 3-krotnie:

  • w 11-14 tygodniu ciąży
  • w 18-26 tygodniu ciąży
  • w po 30 tygodniu ciąży