PL YT FB
flowers flowers 2 3

КОНТРАЦЕПЦІЯ

На сьогоднішній день, на ринку, існує багато можливостей запобіганню небажаної вагітності.

Вибір відповідного методу контрацепції, повинен бути індивідуальний в кожній віковій групі. Потрібно взяти під увагу не тільки актуальний стан здоров’я жінки, але також перенесені хвороби, спадкові хвороби, гінекологічно-акушерський анамнез, з врахуванням сексуальної активності і особистих потреб пацієнтки.

Alicja Halbersztadt: Планування сім’ї в спосіб натуральний визнане більшістю релігій і полягає на знанні власного тіла, змін, що в ньому відбуваються, щоб правильно визначити плідні дні і овуляцію. Цей метод вимагає багато уваги до самого процесу, а також вмінні правильно оцінити шийковий слиз, базальну температуру, регулярність місячних. Потрібно пам’ятати, що у жінок з нерегулярним циклом або у жінок під впливом стресу (переїзди, інфекція, перевтома) цей метод є ненадійним.

У виборі відповідного методу контрацепції може допомогти нам гінеколог. Саме він може запропонувати ефективний відворотній, безпечний для здоров’я метод контрацепції, який враховує уподобання пацієнтки, толерування препарату, а також ймовірні позитивні позаконтрацепційні ефекти. Саме лікар гінеколог пояснить переваги кожного методу і попередить про можливий ризик для здоров’я, допомагаючи свідомо вибрати найкорисніший спосіб.

Частина жінок очікує тільки захисту від непланованої вагітності, декотрі потребують теж захисту від хвороб, що переносяться статевим шляхом, таки як ВІЛ/СНІД, хламідіоз, інфекція папілома вірусом людини (ПВЛ), гонорея чи сифіліс. Згідно з рекомендаціями ВООЗ, молоді жінки та дівчата повинні використовувати подвійну контрацепцію (наприклад ефективну гормональну контрацепцію та поєднанні з презервативом – додаткова охорона перед венеричними хворобами ), оскільки статистично частіше мають більше, ніж одного партнера. Найліпший спосіб контрацепції, пацієнтка вибирає сама і він не повинен впливати на стиль життя жінки, але лише принести корисний ефект при запобіганню небажаної вагітності.

Найбільш розповсюджений метод контрацепції – це бар’єрний. Серед способів бар’єрного методу найбільшою популярністю користуються презервативи. Їх принцип дії полягає на запобіганню потрапляння сперматозоїдів у внутрішні статеві органи жінки.

Презервативи

Презервативи виготовляють з латексу, рідше з поліуритану. Це не дорогий метод, рекомендований особам які рідко мають статевий акт, а також добре служать особам, які мають багато сексуальних партнерів, оскільки забезпечують перед перенесенням венеричних хвороб.
Поза чоловічими презервативами, існують також презервативи для жінок, які складаються з кільця яке розміщують ззовні вульви або внутрішні кільця, які розміщують на шийці матки. Більшість презервативів зволожена силіконом, деякі містять додатково сперміциди (речовини, що інактивують сперматозоїди).
Основним недоліком цього методу є алергічна реакція шкіри вульви і слизової піхви на латекс, зволожуючі засоби чи сперміциди.
Головною перевагою є додатковий захист перед венеричними захворюваннями та зменшення ризика запалення придатків.

Серед інших бар’єрових методів ватро пам’ятати про вагінальні презервативи та ковпачки на шийку матки.

Вагінальні презервативи та ковпачки на шийку матки

Вагінальний презерватив (діафрагма) потрібно аплікувати безпосередньо перед статевим актом або за 2-3 години до нього. Цей метод діє протягом 6 годин від моменту аплікації. Перед використанням діафрагми, рекомендується нанести на її краї сперміцидний крем. Ефективність цього методу, значною мірою, залежить від вміння правильно розмістити презерватив і підібрати відповідній розмір залежно від будови статевих органів жінки.
Вміння правильно аплікувати діафрагму, здобувається методом спроб і помилок.
Основним недоліком цього методу є можливість зміни положення під час стосунку і відносно мала ефективність, в середньому 15- 20 вагітностей на 100 жінок протягом року використання. Описано також алергічні реакції, навіть токсичний шок, з приводу гіперчутливості на речовини в складі як самих вагінальних презервативів, так і на сперміциди.
Перевагою є відносний захист від хвороб, що переносяться статевим шляхом.

Шийковий ковпачок можна аплікувати за кілька годин перед статевим актом. У вагіні він може залишатися мінімум 6 годин, але максимально 24-48 годин, протягом всього цього часу діючи контрацептивно. Однак аплікація шийкового ковпачка складніша, ніж діафрагми. Розмір підбирає лікар-гінеколог.
Використання шийкових ковпачків, як і діафрагм, є малоефективним способом контрацепції – 15-25 вагітностей на 100 жінок протягом 1 року використання. Крім того, деякі жінки можуть мати алергічні реакції на речовини з яких складаються ковпачки. Потрібно звернути увагу, що у жінок з неправильним результатом цитології використання шийкових ковпачків протипоказане. Цей метод також може сприяти розвитку інфекцій сечовивідних і статевих шляхів.

Сперміциди

Сперміциди – хімічні поверхнево-активні речовини, які інактивують сперматозоїди у вагіні. Цей метод характеризується низькою ефективністю – від 15 до 30 вагітностей на 100 жінок протягом 1 року використання. Низька ціна та доступність в кожній аптеці без рецепта сприяє популярності цього методу серед молоді.
Однак, варто зазначити, що цей метод не захищає від венеричних хвороб, а у жінок, котрі використовують цей спосіб, і мають кілька статевих актів протягом доби, збільшує ризик зараження ВІЛ. Сперміциди також мають вплив на бактерійну флору піхви, сприяючи розвитку інфекцій в статевих і сечовивідних шляхах. Крім того зустрічається багато алергічних реакцій.

Внутрішньоматкова спіраль

Внутрішньоматкова спіраль – це один з найбільш ефективних методів контрацепції, під час використання якого ризик завагітніти 0,6- 0,8 вагітностей на 100 жінок протягом 1 року. Не рекомендується використовувати у жінок, котрі мають підвищений ризик венеричних хвороб. Натомість рекомендується у жінок, що вже мають дітей і одного партнера та потребують довготривалої контрацепції, або ж у жінок, яким гормональна контрацепція протипоказана (схильність до тромбів, хвороби печінки, підвищений артеріальний тиск, паління цигарок, особливо в віці > 35 років). Після закладення спіралі, існує не велика вірогідність, що спіраль випаде або проб’є стінку матки. Протягом перших тижнів по закладенню спіралі, існує дещо вищий ризик внутрішньоматкової інфекції. В даний час, на ринку існують спіралі, що містять мідь (мідні) та спіралі гормоном (левонорнестрель).
Принцип дії мідної спіралі полягає на сперміцидній дії („вбиває” сперматозоїди) та місцево діє на слизову оболонку матки (ендометрій). Не доведено, що така спіраль спричиняє викидень на дуже ранньому етапі. Несприятливий ефект цього методу полягає на збільшенню інтенсивності місячних, а протягом перших місяців по закладенню, може збільшуватись, ще й їх болючість. Рідко викликає кровотечі чи мазання між меструаціями. Найважливішою перевагою спіралі, як методу контрацепції, є довготривалість, ефективність без впливу на гормональний обмін, не вимагає додаткових методів від партнера.
Гормональна спіраль, звана також системою, що вивільняє левоноргестрел, рекомендована для жінок з інтенсивними та дуже інтенсивними місячними – зменшує інтенсивність місячних завдяки місцево діючому прогестерону. Основний механізм полягає впливі на ендометрій, а також на загущенні шийкового слизу і зміні функції фалопієвих труб, таким чином, протидіючи проходженню сперматозоїдів до яйцеклітини.

Протизаплідні таблетки

Протизаплідні таблетки (двокомпонентні)  – це контрацепційний метод, механізм котрого полягає на зміні циклу – має вплив на гонадоліберини і таким чином доходить до загальмування овуляції, загущення шийкового слизу, змін в ендометрії та погіршення транспорту в фалопієвих трубах.
Надійність цього способу досить висока – загальний рівень небажаних вагітностей: 3-8 вагітностей на 100 жінок протягом року. Основний ризик, пов’язаний з вживанням протизаплідних таблеток, хоч рідко, але можливий венозний тромбоз, інфаркт міокарда, інсульт, а також дещо вища ймовірність рака грудей. Треба пам’ятати, що цього методу не можна використовувати у жінок обтяжених спадково цими хворобами, у жінок з ожирінням, з деякими порушеннями і хворобами метаболізму (цукровий діабет, артеріальна гіпертензія, епізод тромбозу в минулому, порушена функція печінки), а також у жінок-курців. Виробники сучасних протизаплідних таблеток мають тенденцію до зменшення дози обох складників таблеток і зміни схеми застосування, таким чином зменшуючи інтенсивність менструації та покращують профіль безпеки для жінок.

Гормональні пластирі

Гормональні трансдермальні пластирі містять естрогени і прогестерон, але вивільняють їх до загального кровообігу в незмінній протягом доби дозі. При типовому застосуванні, пластир використовують протягом 3 тижнів, при цьому слід його змінювати щотижня (1 пластир що 7 днів), на четвертому тижні – перерва, власне тоді з’являються місячні (менструація). Надійність методу, покази і протипокази, переваги і недоліки – подібні як при використанні двокомпонентних протизаплідних таблеток, але з дещо вищою вірогідністю тромбозних ускладнень.

Комбіновані вагінальні кільця

Комбіновані вагінальні кільця – це гнучкі еластичні кільця, яке при введенні до піхви діють шляхом вивільнення малої дози двох гормонів (естроген і прогестерон), діючи подібно як двокомпонентна протизаплідна таблетка, але різниця полягає на тому, що вводити його потрібно раз на 3 тижні.
Також має подібні переваги і недоліки, як двокомпонентні протизаплідні таблетки, крім цього має високу ефективність (0,65 вагітностей на 100 жінок протягом року). Близько 10-15 % жінок, які використовують цей метод, відчувають дискомфорт в вагіні, а деколи навіть мають проблеми під час статевого акту.

Гормональна контрацепція з гестагенами

Гормональна контрацепція з гестагенами (прогестероном)  – це ідеальний метод для жінок, які мають протипоказання до естрогену (епілепсія, серпоклітинна анемія, мігрень, артеріальна гіпертензія, системний вісцеральний вовчак, а також для тих що палять цигарки або годують грудьми).
Октан медроксипрогестерону (DMPA) є прогестероном в формі до м’язових ін’єкцій, котрі потрібно виконувати 1 раз на 3 місяці. Дія цього препарату полягає на гамуванні овуляції, збільшенню густини шийкового слизу та впливі на ендометрій. Ефективність методу досить висока 0,5- 3 вагітності на 100 жінок протягом року. В багатьох пацієнток, котрі обрали саме цей вид контрацепції доходить до затримки менструації (зникнення місячних), але можуть також з’явитися нерегулярні кровотечі протягом перших 3-6 місяців використання. Цей спосіб контрацепції не запобігає зараженню венеричними хворобами. Перевагою методу є зменшення ризика раку ендометрію, а серед вад потрібно враховувати: збільшення ваги тіла, погане самопочуття, втому, зменшення густини кісток.

Міні таблетка

Mіні таблетка (міні-пілі) – протизаплідні таблетки, що мають в своєму складі тільки прогестерон і є найбільш популярним методом серед жінок, що годують грудьми, хоча показання дуже подібні як при використанні ін’єкцій з DMPA. Ефективність цього методу контрацепції 0,3-8 вагітностей на 100 жінок протягом року.

Посткоїтальна контрацепція

Посткоїтальна контрацепція – це вид контрацепції, що полягає на запобіганню вагітності по незабезпеченому статевому акті або коли інший метод відвів (наприклад лопнув презерватив) і полягає на якнайшвидшому застосуванні таблетки з великою дозою прогестерону (левоноргестрель). Цей спосіб зменшує ризик незапланованої вагітності на 75 %. Серед побічних дій, найчастіше трапляються нудота та блювання.